Women In Tech Summit to dowód, że jesteście w błędzie!

Kilka tysięcy kobiet w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i różnej narodowości spotkało się na dwa dni podczas #womenintechsummit2019 w Warszawie aby wspólnie podyskutować, poznać się, czegoś się od siebie nauczyć. Spokojnie… panowie również byli mile widziani, jednak proporcje, dla odmiany, były zdecydowanie zachwiane w drugą stronę.

Tematyka tegorocznego Summitu kręciła się mocno wokół tematu mentoringu.

W sali “Be the change” warszawskiej hali Expo XXI znalazły się strefy mentoringowe, gdzie można było porozmawiać z doświadczonymi prezeskami i menadżerkami oraz zapytać o wskazówkę czy radę. Spotkania zorganizowane były na wzór “speed dating” z inwestorami, jakie odbywają się na konferencjach startupowych typu Tech Crunch. Od mentee zależał wybór mentora oraz tematu rozmowy.

Na scenie odbywały się panele dyskusyjne z doświadczonymi, “seryjnymi mentorami”, od których mogliśmy dowiedzieć się się; co motywuje mentorów do pomagania innym, jak wybrać mentorkę, z jakim problemem można się do niej zwrócić, co zrobić aby mentoring był skuteczny. Mentorki dzieliły się własnymi doświadczeniami zdobytymi po obydwu stronach tej relacji i demaskowały obowiązujące mity, takie jak “chemia” w relacji mentor-mentee, a skuteczność mentoringu.

Zgromadzone na hali Expo firmy technologiczne szukały, oczywiście, pracownic pośród odwiedzających, a pomiędzy ich stoiskami oraz na scenie prezentowały się różne wspomagające kobiecą przedsiębiorczość inicjatywy.

W licznych salach wykładowych odbywały się warsztaty z umiejętności miękkich oraz nowych technologi między innymi:

 • świetny pokaz hakingu dla żółtodziobów  “Think and Act Like a Hecker to Protect Your Company’s Assests” – gdzie (tym razem) panowie uświadamiali w jak prosty sposób można stworzyć zainfekowany plik worda bądź exela i dzięki jednemu nierozsądnemu kliknięciu w załącznik uzyskać dostęp do komputera ofiary. Niezwykle proste okazuje się przejęcie pełnej kontroli nad klawiaturą, obserwowanie czy robienie print sceenów na zainfekowanym komputerze, a rozpoznawanie numerów kont bankowych w schowku (kiedy zrobimy ctrl+c) oraz podmienianie ich w momencie wklejania do formularza przelewu (w momencie wybrania ctrl+v) to dziecinna igraszka.
 • Warsztaty z Design Thinking od Goldman Sachs.
 • “Distant and Diverse team management” od Nestle
 • Warsztat #IAmRemarkable od HSBC

Niektóre z warsztatów cieszyły się takim zainteresowaniem, że zostały zorganizowane spontaniczne “bisy” jak w przypadku “Practical Decision Making” od ZenDesku! Interaktywny wykład angażował oraz zachęcał słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz skutkami podjętych przez siebie życiowych decyzji.

A w tym czasie na Scenie głównej “Be the change” oraz scenie drugiej “Enigma” swoim doświadczeniem dzieliły się Kobiety, które wspięły się na najwyższe stanowiska w swoich firmach, a w swoich branżach odniosły niepodważalny sukces.

Jedna z nich, Ela Czajka Engineering Manager z Google, zdecydowała się przedstawić model zarządzania “radical candor” opisany przez Kim Scott, praktykowany między innymi przez Sheryl Sandberg. Obala on  mit, że aby być skutecznym managerem trzeba emanować testosteronem i agresywnie osiągać swoje cele  nie zważając na koszty poniesione w “zasobach” (ludzkich). Pokazuje inne oblicze zarządzania ludźmi, pozostające w zgodzie z – nazwijmy to – “kobiecą naturą”. Pozwala menadżerom wyrażać osobistą troskę, bezwarunkową szczerość, i zaufanie dzięki którym zyskają szacunek swoich pracowników, utrzymają ich zaangażowanie oraz zwiększą skuteczność.

A ponad to, na każdym kroku można było spotkać inspirujące kobiety. Młodsze i starsze. Wszystkie równie nabuzowane pozytywną energią i otwarte na nowe koncepcje oraz świetny networking.

https://womenintechsummit.pl

 • 6350 uczestników!!! Tak, to nie pomyłka, odwiedziło ich ponad SZEŚĆ TYSIĘCY uczestników!
 • 2977 – tyle przyznali studenckich grantów umożliwiających bezpłatny udział w Summicie.
 • 52 – tyle różnych krajów reprezentowali nasi goście.
 • 150 speakerów prowadzących wykłady.
 • 80 warsztatów technologicznych, karierowych i soft-skillowych.
 • 154 sesje mentoringowe.
 • 500 litrów wina wypitego podczas wieczornej Gali. 😉

https://www.facebook.com/pg/perspektywy.wit/photos/?tab=album&album_id=788780224876245